Üretim Planlama ve Kontrol

Üretim Planlama ve Kontrol

Canias ERP ile Üretim
Planlama ve Yönetimi

CANIAS ERP Üretim Yönetimi Modülü, her tür üretim için gerekli olan üretim gereksinimlerini, beklentilerin ötesinde karşılar. Bu modül ile; özel üretim, siparişe göre üretim, toplu üretim, stoka imalat ve müşterek imalat gibi, farklı üretim hatları için tesis edilmiş olan farklı üretim şekillerinin süreçleri tanımlanıp, planlaması yapılarak denetlenebilir. CANIAS ERP Üretim Yönetimi Modülü kullanıcılara, kurumun üretim çizelgesine en uygun olan planlamayı yapma imkanı sunar.

Hassas planlama sonucu üretimde başarı sağlanması

Beklenmeyen problemlere hazırlık için planlı üretim faaliyetleri

Modül
Özellikleri

Farklı üretim türleri için destek

Stoğa üretim, müşteri siparişine dayalı üretim, küçük parti ve toplu üretim

Özel üretim türleri: Plan ve üretim emirlerinin manuel olarak girilebilmesi

Değişken üretim, toplu üretim, müşterek üretim

Ürün ağaçlarının ve rotaların modüle aktarımı

Yüksek esneklik özelliğine sahip fiyatlandırma sistemleri

Genişletilmiş çalışma tezgahları

Detaylı standart planlama (ileri, geri, ara cetveller)

Detaylı Bilgi ve Özellikler

Üretim faaliyetleriniz ile ilgili durumunuzu önceden bilebilmek

Üretimi ilgilendiren tüm veriler (planlanmış siparişler ve üretim emirleri) İhtiyaç Planlaması özelliği kullanılarak Üretim Planlama ve Kontrol Modülüne aktarılabilir. Ürün ağaçları (BOM) ve rotalardan iletilen ve üretim adımlarını içeren grafiksel bir üretim ağ planı, iş emirlerinin güncel aşamalarını grafiksel olarak görüntüler. Bütünleşik olarak çalışan bir üretim veri toplama sistemi, ileri düzeyde hesaplama yapabilme yeteneği sunar (güncel ve müteakip dönemler için). İş emirlerinin oluşturulması, toplu ve değişken üretim, ürün ağaçlarındaki farklılıklar, değişken iş planları ve üretim belgelerinin hazırlanması gibi çeşitli işlevler, modül tarafından standart olarak sunulan özelliklerdir. İş emirlerinin yürütülmesi sırasında iş planından ve ürün ağacından elde edilen verilerde ve üretim esnasında yine iş emirlerine dayalı olarak düzeltmeler yapılabilir. Toplu ve seri numaralı varlıkların tutarlı bir biçimde entegrasyonu sayesinde üretimde kullanılan bileşenlerin takipleri, çok seviyeli dikey entegrasyon durumlarında bile mümkündür. Üretim Planlama ve Kontrol Modülü aynı zamanda üretimde kullanılmak üzere kalite güvence yordamları sunar. Bu yordamlar, kalite güvencesi gerektiren imalat aşamaları ve ürün ağacı bileşenlerinin, kalite denetim verileri ile birlikte kayıtlarını gerçekleştirir; daha sonra ilgili teftiş planları ile bağlantılarını yapar. Kalite denetim sonuçları istenilen değer aralıkları içinde bulunuyorsa, üretimin bir sonraki adımına devam edilir. Kalite denetim talimatları, Üretim Planlama ve Kontrol Modülü içine entegre edilmiş olan belge yönetim sisteminden sağlanır.

Özel planlama ve esnek üretim özellikleri

Modül, yüksek düzeyde otomasyon ve beraberinde sunduğu kusursuz bir entegrasyon ile, CANIAS ERP Sistemi dahilinde ideal bir üretim planlama yeteneğini garanti eder. Müşteri siparişlerinde sürekli olarak yaşanan değişiklik istekleri, dahili ihtiyaçlar sonucu ortaya çıkan değişiklikler, teslim tarihindeki ertelemeler ve harici unsurlar nedeniyle üretim süreçlerini etkileyen koşullar gibi durumların her biri için, hızlı bir şekilde ve bireysel olarak planlama yapılabilir. Teslimat tarihlerini zamanında karşılayabilmek, her geçen gün daha da önem kazanmakta ve üretim denetimi ile ilgili mekanizmaların en uygun biçimde kullanımını gerektirmektedir. CANIAS ERP Üretim Planlama ve Kontrol Modülü, değişken üretim ortamlarında kullanılmak üzere farklı özellikler sunar.

Genel Özellikleri

 • Kapasite planlaması (sınırlı ve sınırsız kapasiteler için)
 • İleri düzeyde planlama ve çizelgeleme (kapasite planlaması) özellikleri:Tüm üretim adımlarının takibi (parti ve seri numaraları kullanılarak)
  • Konfigürasyonu yapılabilen planlama algoritmaları
  • Grafiksel görüntüleme tabloları
 • Bütünleşik Üretim Veri Toplaması (Normal ve hızlı veri girişleri):Kalite yönetimi (kalite planları ve grafiksel kalite analizi)
  • Barkod
  • Kilometre taşı
  • Zayiat
 • Parça istek ve eksik parçalar listeleri
 • Defolu yedek parça takibi
 • Anlık ya da tarihsel stok kayıtları
 • Grafiksel üretim ağ planı
 • Sürmekte olan ve gerçek maliyetler
 • Maliyet hesapları, projeler ve müşteri siparişlerine kısıtsız atama yapabilme özelliği
 • Rota kaynak verileri ya da üretim ağaçlarına düzeltme ve tamamlama yapabilme: Tüm rota ve ürün ağacı verilerini modül içinde kullanabilme yeteneği
 • Üretim belgelerinin hazırlanması
 • Siparişlerin değişken olarak seçilebilmesi